Gudstjenester september 2019

Dato

Bjerringbro

Bjerring

Mam-
men

Hjer-
mind

Lee

Hjort-
hede

Skjern

Sahl

Gullev.

01.09

Uge 35
11.s.e. trin

10.15 Biskop Henrik
Stubkjær

100 års
jubilæum

-

9.00
JAP

-

9.00
KNP

-

-

-

9.00
Johs
Øster-
­lund Nielsen

08.09

Uge 36
12.s.e.

trin

10.15 GKW

10.15 JAP

9.00
JAP

9.00
KNP

 

 

10.15
KNP

Kirke-
kaffe

9.00 GKW

 

15.09

Uge 37
13.s.e.

trin

9.00 HSC
Kirke-
kaffe

9.00 JAP

10.15
JAP
Høst

Kirke-
kaffe

19.00
KNP

Taizé

 

 

 

 

10.15
HSC

22.09

Uge 3814.s.e. trin

10.15 BBM

10.15
JAP
Høst

Kirkepizza

-

 

 

9.00
KNP

Sogne-
udflugt

 

10.15 HSC

 

24.9.
Tirsdag

 

-

17.00
JAP

Gud,
børn,
pizza

 

 

 

 

 

 

26.9.
Torsdag

17.00 GKW

Børn og Gud

 

 

 

 

 

 

 

 

29.09

Uge 39

10.15 GKW
Høst

Frokost

9.00 KNP

-

10.15
KNP
Høst

Kirke-
kaffe

 

 

 

 

10.15
HSC

Gudstjenester oktober 2019

Dato

Bjerringbro

Bjerring

Mam-
men

Hjer-
mind

Lee

Hjort-
hede

Skjern

Sahl

Gullev.

06.10

Uge 40

10.15 GKW

10.15 JAP

9.00
JAP

 

10.15
KNP
Høst

Kirke-
kaffe

 

 

Lørdag
5.10.
kl. 17.00
NNS Høst

 

10.10
Torsdag

19.00 Martin
Eriksen. IM Al-
tergangsgudstj.

 

 

 

 

 

 

 

 

13.10

Uge 41
17.s.e. trin

9.00 BBM
Kirke-
kaffe

-

10.15
JAP

 

 

9.00
JAP

 

 

10.15
BBM

 (ElseM)

20.10

Uge 42
18.s.e. trin.

10.15 HSC

10.15 JAP

-

 

9.00
JAP

 

 

9.00
HSC

 

27.10

Uge 43
19.s.e. trin.

10.15 GKW
BUSK

Frokost

9.00 JAP

10.15
JAP
BUSK

 

 

 

19.00
KNP

Taizé

 

 

11.00
HSC

Gudstjenester november 2019

Dato

Bjerringbro

Bjerring

Mam-
men

Hjer-
mind

Lee

Hjort-
hede

Skjern

Sahl

Gullev.

03.11

Uge 44
Alle Helgen

10.15 BBM

19.00 JAP

Lysguds-
tjeneste

10.15
JAP
Alkohol-
fri
nadver

10.15
KNP

Kirke
kaffe

 

 

9.00
KNP

16.00
HSC

 

10.11

Uge 45
21.s.e. trin.

9.00 GKW
Kirke-
kaffe

-

9.00
KNP

 

 

 

10.15
KNP

Kirke-
kaffe

 

10.15
GKW

17.11 Uge 46
22.s.e. trin.

10.15 HSC

Trappekaffe

10.15 JAP

Kirkekaffe

-

9.00
JAP

 

 

 

9.00
HSC

 

21.11
Torsdag

17.00 GKW

Børn og Gud

 

 

 

 

 

 

 

 

24.11 Uge 47
Sidste.s.i kirkeår

10.15 BBM

9.00 JAP

10.15
JAP

Mini-
konf.
afslut.

 

19.00
KNP

Taizé

 

 

 

10.15
HSC

27.11.
Onsdag

17.00 GKW

Fredslysgudstj.

 

 

 

 

 

 

 

 

01.12

Uge 48
1. s. i advent

10.15 GKW

Minikonf.
afslut.

-

9.00
KNP

 

 

10.15
KNP
Mini-
konf.
afslut.

 

15.00
HSC

Advents
Jazz

 

BBM: Bjarne Bæk Markussen, Bjerringbro
GKW: Gitte Korsholm Wamberg, Bjerringbro
KNP: Ken Nørgaard Pedersen, Hjermind, Hjorthede, Lee og Skjern
HSC: Herluf Steen Christensen, Bjerringbro, Gullev og Sahl
JAP: Jørn Andreas Pedersen, Bjerring og Mammen


 
Der tages forbehold for ændringer i prædikantlisten m.v.
Se venligst dagspressen og her på hjemmesiden.



Altervin:
Der skænkes alkoholfri vin/druesaft
den sidste søndag i måneden samt til familie-
gudstjenester.
 

Kirkebil:
I Bjerringbro kan kirkebilen  bestilles til og fra kirken på tlf. 20 20 12 20 (Bjerringbro Taxi I/S)
Læs Kirkebaldets artikel om "Kirkebilen" [Klik her]



Sygehusgudstjenester:
Viborg Sygehus hver torsdag kl. 15.00

Gudstjenester på Skovvænget 2019 - onsdage kl. 14.00

Dato     Præst                                         Bemærkninger

27.03   Bjarne Markussen                      Altergang

10.04   Gitte Wamberg

24.04   Gitte Wamberg

08.05   Jørn Andreas Pedersen

22.05   Ken Nørgaard Pedersen

05.06   Anna Rask Lauridsen                

19.06   Gitte Wamberg                          Udflugt til Bjerringbro kirke

03.07   Jørn Andreas Pedersen             Altergang

17.07   Ken Nørgaard Pedersen

31.07   Bjarne Markussen

14.08   Kristian Nørholm                       (P.g.a. Stiftpræstemøde i Viborg)

28.08   Anna Rask Lauridsen               Altergang

11.09   Gitte Wamberg

25.09   Jørn Andreas Pedersen

09.10   Johannes Østerlund Nielsen

23.10   Anna Rask Lauridsen

06.11   Gitte Wamberg                          Altergang

20.11   Jørn Andreas Pedersen

04.12   Ken Nørgaard Pedersen

18.12   Bjarne Markussen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dato

Bjerringbro

Bjerring

Mam-
men

Hjer-
mind

Lee

Hjort-
hede

Skjern

Sahl

Gullev.

01.09

Uge 35
11.s.e. trin

10.15 Biskop Henrik
Stubkjær

100 års
jubilæum

-

9.00
JAP

-

9.00
KNP

-

-

-

9.00
Johs
Øster-
­lund Nielsen

08.09

Uge 36
12.s.e.

trin

10.15 GKW

10.15 JAP

9.00
JAP

9.00
KNP

 

 

10.15
KNP

Kirke-
kaffe

9.00 GKW

<s> </s>

15.09

Uge 37
13.s.e.

trin

9.00 NNS

9.00 JAP

10.15
JAP
Høst

Kirke-
kaffe

19.00
KNP

 Taizé

 

 

 

 

10.15
NNS

22.09

Uge 3814.s.e. trin

10.15 BBM

10.15 Høst

Kirkepizza

-

 

 

9.00
KNP

Sogne-
udflugt

 

10.15 NNS

 

24.9.
Tirsdag

 

-

17.00
JAP

Gud,
børn,
pizza

 

 

 

 

 

 

26.9.
Torsdag

17.00 GKW

Børn og Gud

 

 

 

 

 

 

 

 

29.09

Uge 39

10.15 GKW
Høst

Frokost

9.00 KNP

-

10.15
KNP
Høst

Kirke-
kaffe

 

 

 

 

10.15
NNS

Dato

Bjerringbro

Bjerring

Mam-
men

Hjer-
mind

Lee

Hjort-
hede

Skjern

Sahl

Gullev.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

06.10

Uge 40

10.15 GKW

10.15 JAP

9.00
JAP

 

10.15
KNP
Høst

Kirke-
kaffe

 

 

Lørdag
5.10.
kl. 17.00
NNS Høst

 

13.10

Uge 41
17.s.e. trin

9.00 BBM

-

10.15
JAP

 

 

9.00
JAP

 

 

10.15
BBM

BBM (ElseM)

20.10

Uge 42
18.s.e. trin.

10.15 NNS

10.15 JAP

-

 

9.00
JAP

 

 

9.00
NNS

 

27.10

Uge 43
19.s.e. trin.

10.15 GKW
BUSK

Frokost

9.00 JAP

10.15
BUSK

Kirke-
kaffe

 

 

19.00
KNP

Taizé

 

 

11.00
NNS?

Dato

Bjerringbro

Bjerring

Mam-
men

Hjer-
mind

Lee

Hjort-
hede

Skjern

Sahl

Gullev.

03.11

Uge 44
Alle Helgen

10.16 BBM

19.00 JAP

Lysguds-
tjeneste

10.15
JAP

10.15
KNP

Kirke
kaffe

 

 

9.00
KNP

16.00
NNS

 

10.11

Uge 45
21.s.e. trin.

9.00 GKW

-

9.00
KNP

 

 

 

10.15
KNP

Kirke-
kaffe

 

10.15
GKW

17.11 Uge 46
22.s.e. trin.

10.15 NNS

Trappekaffe

10.15 JAP

Kirkekaffe

-

9.00
JAP

 

 

 

9.00
NNS

 

21.11
Torsdag

17.00 GKW

Børn og Gud

 

 

 

 

 

 

 

 

24.11 Uge 47
Sidste.s.i kirkeår

10.15 BBM

9.00 JAP

10.15
JAP

Mini-
konf.
afslut.

 

19.00
KNP

 Taizé

 

 

 

10.15
NNS

27.11.
Onsdag

17.00 GKW

Fredslysgudstj.

 

 

 

 

 

 

 

 

01.12

Uge 48
1. s. i advent

10.15 GKW

Minikonf.
afslut.

-

9.00
KNP

 

 

10.15
KNP
Mini-
konf.
afslut.

 

15.00
NNS

Advents
Jazz